See editointi on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "editoida",
"3": "-nti"
},
"expansion": "editoida + -nti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "editoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "editointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "editointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "editointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "editoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"editing"
],
"id": "en-editointi-fi-noun-YrjoDZgq",
"links": [
[
"editing",
"editing"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeditoi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞diˌt̪o̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "editointi"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "editoida",
"3": "-nti"
},
"expansion": "editoida + -nti",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "editoida + -nti",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "editointi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "nt-nn gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*J/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinniltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinniltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editointeinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinnikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinniksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinneiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "editoinnittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinnittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "editoinneittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "editoinneittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "editointeineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "editointeinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "editointi",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "editointi",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "editoi",
"2": "nt",
"3": "nn",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms suffixed with -nti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ointi",
"Rhymes:Finnish/ointi/4 syllables"
],
"glosses": [
"editing"
],
"links": [
[
"editing",
"editing"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈeditoi̯nti/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞diˌt̪o̞i̯n̪t̪i]"
},
{
"rhymes": "-ointi"
}
],
"word": "editointi"
}
Download raw JSONL data for editointi meaning in All languages combined (20.0kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.